Artykuł sponsorowany

Jak przebiega proces dobierania wkładek ortopedycznych na podstawie badania stóp?

Jak przebiega proces dobierania wkładek ortopedycznych na podstawie badania stóp?

Wkładki ortopedyczne to niezbędny element dla osób z problemami stóp, takimi jak płaskostopie, haluksy czy ból pięty. Dzięki nim można poprawić komfort chodzenia oraz zapobiec dalszemu pogorszeniu stanu stóp. Proces dobierania wkładek ortopedycznych na podstawie badania stóp jest kluczowy dla uzyskania optymalnych rezultatów. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jak przebiega ten proces, aby móc świadomie wybrać odpowiednią usługę.

 

Badanie stóp przed doborem wkładek ortopedycznych

 

Pierwszym krokiem w procesie dobierania wkładek ortopedycznych jest przeprowadzenie dokładnego badania stóp. Specjalista ocenia budowę stopy, jej ruchomość, siłę mięśni oraz ewentualne deformacje. Badanie może być przeprowadzone zarówno manualnie, jak i za pomocą specjalistycznych urządzeń, takich jak platformy diagnostyczne czy skanery 3D. Na podstawie zebranych informacji lekarz ortopeda lub fizjoterapeuta może zdiagnozować problem oraz zalecić odpowiednie rozwiązanie.

 

Dobór odpowiednich wkładek ortopedycznych

 

Po przeprowadzeniu badania stóp specjalista dobiera odpowiednie wkładki ortopedyczne. Istnieje wiele rodzajów wkładek, różniących się materiałem, kształtem czy grubością. Dobór odpowiednich wkładek zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz rodzaju problemu. W przypadku osób z płaskostopiem istotne będzie wsparcie dla podłużnego i poprzecznego łuku stopy, natomiast w przypadku haluksów - korekcja ustawienia palucha. Warto zwrócić uwagę na obuwie profilaktyczne, które współpracuje z wkładkami ortopedycznymi i jest dostępne w Gdańsku.

 

Wykonanie wkładek ortopedycznych na zamówienie

 

W niektórych przypadkach standardowe wkładki ortopedyczne mogą nie być wystarczające, dlatego specjalista może zdecydować się na wykonanie wkładek na zamówienie. Takie indywidualnie dopasowane wkładki są tworzone na podstawie dokładnych wymiarów stopy oraz wyników badania. Wykorzystuje się do tego specjalistyczne materiały, takie jak pianki czy tworzywa sztuczne. Wykonanie wkładek na zamówienie pozwala na uzyskanie jeszcze lepszego efektu terapeutycznego oraz większego komfortu użytkowania. Jeśli chodzi o obuwie profilaktyczne, Gdańsk i okolice to rejon działania specjalistów takich jak Ortostop.